przejdź do treści

„Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” reż. Paweł Łoziński

Dokument Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” to opowieść o psychoterapii jako kruszeniu międzyludzkich murów i rozbrajaniu uczuciowych pułapek. Odważne i mądre kino.

Przychodzą do terapeuty, by rozwiązać problem. Hania i Ewa, dwudziestokilkuletnia córka i jej matka. Od lat nie potrafią znaleźć wspólnego języka. Dzięki terapii chcą przełamać komunikacyjny impas. Ale czy to jedyny cel ich wizyty u terapeuty?

Opowiadając o ich psychoterapii, Łoziński stawia nieoczywiste pytania o możliwość pojednania i sens naprawiania zepsutych relacji. Pokazuje ludzi złaknionych akceptacji. Walcząc o wspólną relację, jego bohaterki przede wszystkim chcą się pozbyć ze swych barków przygniatającego ciężaru. Cena nie gra roli – nawet jeśli oczyszczenie siebie wiąże się z ranieniem tej drugiej, najbliższej osoby. 

Tytuł dokumentu Łozińskiego jest wymowny. Miłosne wyznanie łączy się tu z emocjonalnym szantażem. Słowa „nawet nie wiesz” brzmią jak wyrzut kochającego człowieka wobec tego, kto obdarowany miłością zdaje się nie dostrzegać wielkości otrzymywanego uczucia. Tytułowe zdanie pada z ust jednej z bohaterek. Jej słowa mają łagodzić ból, ale dodatkowo zaogniają konflikt. Bo w filmie Łozińskiego nic nie jest oczywiste i łatwe.

Może z wyjątkiem filmowej formy. Bo Łoziński-filmowiec świadomie ukrywa się w cieniu. Trzy kadry, trzy twarze – dwóch pacjentek i ich terapeuty. To na nich rozgrywa się cały filmowy dramat. Tu widać samotność, strach, rozpaczliwą tęsknotę i nieumiejętność otworzenia się na drugą osobę. Łoziński nie szuka żadnego artystycznego klucza, niczego nie komplikuje, nie dodaje nic od siebie. Z wrażliwością przygląda się terapeutycznemu procesowi, by opowiedzieć o małych „drganiach duszy”, które mogą prowadzić do oczyszczenia.

Producent: Łoziński Production Sp.z o.o.
Gatunek: Dokument
Czas trwania: 76’