przejdź do treści

„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” reż. Mateusz Rakowicz

„Najmro” – film akcji inspirowany prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego – „mistrza ucieczek”, który 29 razy uciekał z aresztów ośmieszając władze i organy ścigania. W rolach głównych znakomici aktorzy: Dawid Ogrodnik („Ostatnia rodzina”), Robert Więckiewicz („Kler”), Jakub Gierszał („Najlepszy”), Rafał Zawierucha („Dawno temu w Hollywood”) Dorota Kolak ( „Zabawa zabawa”) Olga Bołądź („Volta”) oraz debiutująca na dużym ekranie Marta Wągrocka.

 Historia Najmrodzkiego była dla nas punktem wyjścia do stworzenia wyrazistej filmowej postaci – mówi reżyser i współscenarzysta Mateusz Rakowicz. Zależało nam na zbudowaniu bohatera w podobnym duchu jak Jordan Belfort z „Wilka z Wall Street” czy Frank Abagnale ze „Złap mnie, jeśli potrafisz”. Nie chcieliśmy tworzyć dosłownej biografii. Odbiliśmy się od najciekawszych faktów z życia Najmrodzkiego, ale w filmie pojawi się wiele postaci i wydarzeń fikcyjnych, które jeszcze bardziej ubarwią filmową rzeczywistość.

Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska. Król podziemia, legenda za życia. Najmro kradnie, ale jest też człowiekiem honoru i zasad. Wierzy, że okrada system. Nie lubi przemocy. On i jego ferajna zarabiają na włamaniach do Pewexów. Najmro ucieka od szarej rzeczywistość w kolorowy świat szybkich samochodów, pięknych kobiet i dyskotekowych parkietów. Bo Zdzisiek nie kradnie, żeby MIEĆ, to dla niego zbyt banalne. Kradnie, żeby BYĆ wolnym i móc żyć jak chce. Wydawało się, że wolność kocha ponad wszystko. Do dnia, kiedy pozna miłość swojego życia – kobietę, dla której postanowi się zmienić. Tylko czy będzie potrafił?

W filmie występują także: Andrzej Andrzejewski, Tomasz Sapryk, Sandra Drzymalska, Roch Nowicki. Reżyserem jest Mateusz Rakowicz, który wspólnie z Łukaszem M. Maciejewskim napisał scenariusz filmu. Autorem zdjęć jest Jacek Podgórski, a za muzykę odpowiada Andrzej Smolik.

Producentem „Najmro” jest TFP, a koproducentami Telewizja Polsat oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a do kin wprowadzi go Dystrybucja Mówi Serwis. Premiera jesienią 2020 roku.

Producent: TFP
Gatunek: Fabularny