przejdź do treści

„Wymyśliłem sobie życie”, reż. Piotr Stasik

„Wymyśliłem sobie życie” to film o możliwościach naszego mózgu. Poetycka podróż w głąb świata i umysłów osób autystycznych oraz z zespołem Aspergera. Gdzie leżą granice naszego umysłu i na ile kultura ogranicza, a może nawet zabija naszą kreatywność w sztuce, w życiu codziennym, a nawet w miłości? Być może powinniśmy spojrzeć na nasze życie z zupełnie nowej perspektywy?

W filmie poznajemy osoby autystyczne w różnym wieku i o różnym spektrum autyzmu. Z jednymi nie ma prawie kontaktu, inni na pierwszy rzut oka wydają się „zdrowe”. Każdy z bohaterów to odrębny świat, inny wymiar życia, energii twórczej i sposobów poszukiwania własnej drogi.

Jako refren między obserwacjami dokumentalnymi z życia naszych bohaterów powracają w filmie kreacyjne sceny snów/wizji, których autorami są nasi bohaterowie. Dzięki nim możemy przyjrzeć się ich podświadomości i poznajemy bliżej ich niedostępny świat.

Bohaterowie próbują zrozumieć otaczający ich świat, a tzw. „normalni“ próbują ich zrozumieć. Budowanie relacji z innymi i ze światem obarczone jest dużym ryzykiem porażki, gdyż autystycy często nie mają w ogóle takiej potrzeby. Zdarza się jednak, że ten kontakt następuje i wtedy możemy mówić o małym cudzie. Właśnie drogę do takiego cudu mam nadzieję w tym filmie zaobserwować. Przy okazji stawiając kilka pytań: Czy badania nad autyzmem mogą pomóc odkryć w nas nowe możliwości? Czy film o autystach może zmienić nasze spojrzenie na człowieka, zmienić Twoje życie?

Producent: Running Rabbit Films Joanna Ronikier
Gatunek: Dokumentalny
Czas trwania: