przejdź do treści

,,Śladami Marii Skłodowskiej-Curie” reż. Krzysztof Rogulski

,,Nigdy nie dać się pokonać ani ludziom ani okolicznościom”- Maria Skłodowska-Curie

14 grudnia w Warszawskim Kinie Atlantic odbył się uroczysty pokaz premierowy fabularyzowanego filmu dokumentalnego Krzysztofa Rogulskiego ,,Śladami Marii Skłodowskiej-Curie” wyprodukowanego przez FILMSTOM Productions. Filmową biografię wybitnej, polskiej uczonej nakręcono z okazji setnej rocznicy przyznania Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Film prezentuje niezwykłe losy najsłynniejszej kobiety naukowca, pierwszej profesor w historii Sorbony, laureatki dwóch Nagród Nobla w dziedzinie fizyki i chemii.

Życie Marii Skłodowskiej-Curie było związane z Warszawą i Paryżem. W stolicy Polski spędziła swoje dzieciństwo i młodość a od rozpoczęcia studiów na Sorbonie zamieszkała na stałe we Francji.

Ten film poświęcony jest kobietom, które dzięki swojej odwadze, pasji i determinacji sprawiają, że świat staje się lepszy – powiedział Krzysztof Rogulski reżyser i autor scenariusza.

Maria Skłodowska, młoda kobieta urodzona w zniewolonym kraju ruszyła odważnie do Francji, wchodząc niemal siłą w świat nauki zarezerwowany dotąd wyłącznie dla mężczyzn. Ułatwiła tym samym drogę następnym pokoleniom uzdolnionych kobiet. Nigdy nie dała się pokonać ani ludziom ani okolicznościom.

Reżyser postanowił ruszyć jej śladem, aby zobaczyć jak wygląda sytuacja kobiet w nauce po stu latach od otrzymania przez Marię Skłodowską-Curie drugiego Nobla. W tytułową rolę wcieliła się polska aktorka francuskiego pochodzenia Elisabeth Duda, a jej męża, Piotra Curie zagrał znany, francuski aktor Eric Deshors.

Dotychczas inspirowało mnie wiele kobiet. Moimi mentorkami były: George Sand, Simone de Beauvoir, Mademoiselle Chanel, Louise Michel i Colette. Teraz wiem, że  te wszystkie legendarne kobiety, nie mogłyby zaistnieć bez Marii Sklodowskiej-Curie – Polki wszechczasów. To ona wskazała im drogę. Będę zawsze chylić przed nią czoła – mówi Elisabeth Duda, odtwórczyni roli Skłodowskiej-Curie.

Zdjęcia do filmu powstawały m.in.: w Warszawie i w Podkowie Leśnej a także we Francji: w Paryżu, na Sorbonie i Dworcu Północnym (Gare du Nord) oraz w podparyskim Parc des Sceaux, gdzie mieszkali Pierre i Marie Curie. Obrazy z wykorzystaniem technologii 3D zostały zrealizowane w Paryskim studiu Blue Box.

W filmie zostały umieszczone wywiady z niezwykłymi, współczesnymi osobistościami ze świata kultury i nauki m.in.: z Claudie Haignere – pierwszą, francuską astronautką, z prof. Helene Joliot-langevin – wybitną fizyczką, wnuczką Marii Skłodowskiej-Curie a także rozmowy z tegorocznymi laureatkami Nagrody Fundacji l’Oréal-UNESCO dla „Kobiet i Nauki.”

Na ekranie będzie można zobaczyć również słynną, francuską piosenkarkę Juliette Greco, która mówi o niezwykle ważnej roli, jaką odegrała w życiu współczesnych kobiet Skłodowska-Curie w kwestii pokonywania barier i przełamywania stereotypów.

Na początku przyszłego roku Film ma być wyemitowany w TVP Kultura oraz we francuskiej TV5 MONDE – 8 marca o godz. 20.30, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Film ukaże się na DVD po premierze telewizyjnej polskiej i francuskiej.

Producentami filmu są polski Filmstom Productions i francuski Alchimic Films. Polskim koproducentem jest nowopowstały Mazowiecki Fundusz Filmowy, który jako pierwszy udzielił finansowego wsparcia dla filmu. Polski Instytut Sztuki Filmowej kofinansuje przedsięwzięcie. Scenariusz powstał w ścisłej konsultacji historycznej z Polską Akademią Nauk oraz Warszawskim Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Autorem zdjęć jest mieszkający i tworzący w Szwajcarii polski operator Piotr Jaxa.  Muzykę do filmu skomponował  Krzysztof Aleksander Janczak. Scenariusz Krzysztof Rogulski we współpracy z Urszulą Lesiak, kostiumy – Dorota Roqueplo, charakteryzacja – Mira Wojtczak. Siostrę Marii Skłodowskiej-Curie zagrała Judyta Turan.

Dzieki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także promocyjnemu wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy i Narodowego Banku Polskiego, film został ukończony i może być pokazywany w najnowocześniejszej technologii HD.

Krzysztof Rogulski – reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzysta, producent filmowy i teatralny. Autor kultowej ,,Wielkiej Majówki’ a także ,,Dzieci wiatru” i ,,Przed Odlotem”. Laureat wielu międzynarodowych nagród filmowych m.in. ,,Złotej Palmy” w Cannes. Ukończył studia na wydziale Reżyserii Filmowej PWSTFiTV w Łodzi oraz na wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez ostatnich 27 lat mieszkał i tworzył w Paryżu. Dziś na nowo mieszka i pracuje w Warszawie.

News 1

News 2

News 3

Dodatkowych informacji udziela:

Anna Rybakowska
Green Media PR
tel. 791 919 831
e-mail. a.rybakowska@greenmedia.com.pl

Producent: FILMSTOM PRODUCTIONS
Gatunek: Dokument
Czas trwania: 70′