przejdź do treści

„Nieletni inżynierowie”, reż. Aleksandra Skowron i Hanna Polak

„Nieletni inżynierowie” – to obserwacyjny film dokumentalny pokazujący co się stanie, kiedy 12-14-latkowie z małego, polskiego miasta trafią na charyzmatycznego nauczyciela i zostaną zainspirowani przez inżynierów pracujących nad polskim satelitą PW-Sat2. To pełen humoru i refleksji zapis ponad dwóch lat życia nastolatków w wieku, w którym zachodzi w nich największa przemiana. Film mogący być dla widza sentymentalną podróżą w czasy, kiedy sami byli w tym wieku. Opowieść o odkrywaniu pasji i o tym jak spotkanie na naszej drodze odpowiednich osób może odmienić życie.

„Nieletni inżynierowie” opowiadają o unikalnej sytuacji i kontakcie uczniów z poważnym światem nauki i inżynierii w chwili, w której otwierają się one na świat, wiedzę i zaczynają zmieniać zainteresowania.

Film o przemianie, marzeniach i wybieraniu własnej drogi.

Bohaterów spotykamy, gdy rozpoczynają edukację w gimnazjum i towarzyszymy im przez ponad dwa lata. Przewodnikiem po świecie nauki jest Ignacy, nauczyciel będący bardziej charyzmatyczną i prawdziwą wersją Robina Williamsa ze „Stowarzyszenia Umarłych Poetów”.

Trzonem historii jest nie tylko wpływ nauczyciela na dzieci, ale także dzieci na nauczyciela i więź, jaka się między nimi rodzi. Obserwujemy nie tylko rozbudzanie w nich ciekawości i wiedzy przez nauczyciela, ale również przez spotkanie ze studentami i z inżynierami z Politechniki i stały kontakt z jednym z nich. Jesteśmy świadkami mierzenia się nastolatków z zadaniem budowy i serią testów modeli ich żagla deorbitacyjnego w bazie naukowej PAN w Borówcu pod Poznaniem. Dla wielu są to pierwsze, tak poważne wyjazdy w życiu, w tym także do Warszawy.

Dla wszystkich pierwszy poważny kontakt ze światem nauki.

Co istotne, nasz film nie pokazuje tzw. „młodych geniuszy”, ale takie, które znajdują się dookoła nas i mają wiele wspólnego z naszą publicznością. Jest to pewien portret pokolenia, którego obraz diametralnie różni się od przekazu do jakiego przyzwyczaiły nas media.

Te nastolatki dają nadzieję, że spokojnie możemy im zostawić nasz świat i spodziewać się po nich wielu dobrych rzeczy.

Bohaterami filmu jest grupa nastolatków z Lęborka i ich nauczyciel fizyki, a także inżynier ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, który nadzoruje ich prace nad testowymi modelami satelitarnego żagla deorbitacyjnego. Jest to część projektu szkolnego „Pan Stanisław” autorstwa Anny Rzepy.

Reżyserkami „Nieletnich inżynierów” są Aleksandra Skowron i Hanna Polak (nominowana do Oscara w 2005 roku). Autorem muzyki jest laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Koproducentami są Mazowiecki Fundusz Filmowy, PISF i FINA.

Producent: Mediolia Spółka z o.o.

Gatunek: Dokumentalny