przejdź do treści

„Człowiek z magicznym pudełkiem” reż. Bodo Kox

Warszawa 2030. W wyniku sekretnych eksperymentów Adam (30) stracił pamięć. Zakonspirowana grupa przerzuca nielegalnie bohatera do wydzielonej, „prawomyślnej” i dość bezpiecznej części miasta, gdzie ma przeczekać, odzyskać pamięć i kontynuować eksperyment.

Wprowadza się do opuszczonej, starej kamienicy, która jest w pobliżu jednego z największych biurowców, gdzie fałszywy chip Adama pozwala mu na podjęcie pracy w roli sprzątacza. Tam poznaje Gorię (25), dziewczynę z wyższej zony, w której z miejsca się zakochuje. Goria nie jest obojętna na jego urok, jednak z racji różnicy klasowej, zanim zacznie się z nim spotykać, długo trzyma Adama na dystans.

Podczas porządków Adam znajduje w mieszkaniu stare radio z lat 50 tych. Po podłączeniu okazuje się, że nie dość, że radio działa, to nadaje tylko starą muzykę i programy z roku 1952, a na jednej z częstotliwości – tajemniczą audycję. Podczas słuchania audycji Adam odnosi wrażenie, jakby podróżował w czasie do lat 50 tych. Od tej chwili Adam zaczyna zgłębiać zjawisko, szukać w infiltrowanym internecie informacji na temat działania starych radioodbiorników, czym sprowadza na siebie uwagę Służb Bezpieczeństwa. Podczas jednej z sesji Adam „utyka” w roku 1952.

Goria zaniepokojona długą nieobecnością kochanka udaje się do jego mieszkania, gdzie znajduje Adama w śpiączce. Zdeterminowana dziewczyna postanawia uratować Adama. Odkrywa w kamienicy w jednym z zamurowanych mieszkań maszynę odpowiadająca za całe zjawisko. Stworzona została w latach 50 tych przez genialnego naukowca Emfazego Stefańskiego, który za jej pomocą chciał uciec od ponurej rzeczywistości w świetlaną przyszłość. Jego asystent – Adam – był jedną z pierwszych osób, które poddały się eksperymentowi. Zakochana Goria postanawia wyruszyć tym samym sposobem co Adam w przeszłość, by odzyskać dla siebie kochanka. Udaje się jej odnaleźć Adama w roku 1952, wybudza go w roku 2030, niestety oboje trafiają prosto w zimne ramiona Służb Bezpieczeństwa, które by zachować w tajemnicy wynalazek Stefańskiego, rozdzielają kochanków i wymazują z pamięci wspomnienia.

Producent: Alter Ego Pictures
Gatunek: Fabularny